Obsługiwane przez usługę Blogger.

sobota, 1 lutego 2014

Mój styl inwestowania i kryteria doboru spółek - rynek polski


Drodzy Czytelnicy,

Dziś chciałbym przybliżyć Wam mój styl inwestowania oraz kryteria którymi się kieruję przy analizie. Przedstawię też ostateczną listę spółek, które po kolejnej selekcji nadal znajdują się w moim kręgu zainteresowań i ich analizy chciałbym zamieścić na blogu (link do listy wstępnej - Lista ciekawych spółek).

Jeśli chodzi o mój styl to jestem inwestorem długoterminowym (a powiedzmy chcę nim być). Niezbyt zwracam uwagę na sytuację makroekonomiczną, a potencjalne kłopoty na świecie staram się wykorzystywać do zakupów po okazjonalnych cenach. Lubię spółki z perspektywicznych branż, o dobrych fundamentach i do tego prowadzące biznes który z jednej strony jest ciekawy, a z drugiej zrozumiały (dlatego średnio podchodzą mi np. spółki chemiczne czy energetyczne). W inwestowaniu nie stosuję zleceń typu stop lose (mam z nimi bardzo złe doświadczenia). Po moich dotychczasowych przygodach na giełdzie wiem też jak ważny jest moment wejścia w inwestycję (czytaj cena zakupu) i cierpliwe trzymanie akcji, więc nad tym elementem chciałbym mocno popracować. Dlatego, dla ułatwienia, przy każdej analizie zamierzam ustalać orientacyjny poziom wejścia i ewentualnego wyjścia z inwestycji. Wcześniej tego nie robiłem co postrzegam jako destrukcyjny błąd. I jeszcze jedna rzecz jeśli chodzi o fundamenty - nie analizuję dogłębnie każdej, nawet najmniejszej pozycji w sprawozdaniu. Dobry księgowy może bez problemu oszukać inwestora dlatego przykładam wagę do największych pozycji, najdokładniej przyglądając się rachunkowi zysków i strat (i powiązanej z nim polityki rachunkowości) oraz oczywiście przepływom pieniężnym. Zamiast kompleksowo sprawdzać spółkę wolę skupić się na jej otoczeniu, perspektywach, wielkości rynku na którym działa, konkurencji itd. Uważam, że to zdecydowanie ważniejsze niż szczegółowe poznanie każdej pozycji bilansu. Same spółki dzielę na trzy proste kategorie - stabilne, rozwojowe, innowacyjne. Teraz coś więcej o kryteriach:

Stabilne - przy analizie spółek z tej grupy zwracam szczególną uwagę na ciągłe i stabilne budowanie przez nie wartości wewnętrznej (czy w dobrych, czy w słabszych latach), wieloletnią zyskowność, najlepiej rosnące przychody, wysoką kapitalizację, długą historię działalności. Miłym dodatkiem jest oczywiście dywidenda. Wskaźniki które są ważne to:
 • ROE - stabilne i jak najwyższe, jednak bez szaleńczych poziomów
 • ROA - ponad inflację
 • Marża - na sprzedaży, operacyjna i netto, najważniejsze żeby była stabilna  
 • Poziom zadłużenia - nie zbyt wysoki
 • Płynność bieżąca - tu różnie dla różnych spółek 
 • Pokrycie zysku cashflowem operacyjnym
Do wyceny służył będzie z pozoru prosty acz skuteczny wskaźnik C/Z (jeszcze muszę pomyśleć nad wykorzystaniem go do analizy danych historycznych).
Spółki w tej kategorii które uważam za ciekawe: LPP, PZU, Wawel, Mieszko, PKO BP, Apator, Famur, Inter Cars, Śnieżka, Forte


Rozwojowe - w tej kategorii umieszczam spółki które już trochę są na rynku, pokazały się z dobrej strony i prowadzą ciekawy biznes, który ciągle ma potencjał do generowania wysokich zysków, na co dowodem ma być ponadprzeciętne tempo wzrostu przychodów i zysków bądź udana restrukturyzacja. W przypadku tych spółek zwracam też uwagę na zarząd i jego kompetencje, wielkość rynku zbytu oraz konkurencję (najlepiej jeśli jej nie ma). Najważniejsze wskaźniki:
 • ROE - musi być wysokie
 • Wysokie tempo wzrostu przychodów i zysków 
 • Marża - na sprzedaży, operacyjna i netto, tym razem stawiamy na wysokie wartości
 • Płynność bieżąca - tu różnie dla różnych spółek 
 • Pokrycie zysku cashflowem operacyjnym

Znów wycena będzie w oparciu C/Z, jednak będę akceptować wyższe poziomy niż dla stabilnych.

Spółki w tej kategorii które uważam za ciekawe: Magellan, Neuca, Krynicki Recykling, EUCO, Rainbow Tours, AB SA, Sonel, BSC Drukarnia, Paged

Innowacyjne - w tej kategorii umieszczam głównie spółki posiadające innowacyjny produkt/pomysł na działalność. Zazwyczaj są one w początkowym stadium rozwoju więc zwracanie uwagi na wskaźniki jak ROE, C/Z, marże czy tempo wzrostu przychodów często nie ma sensu. Liczy się przyszłość i szansa na osiągnięcie sukcesu. Najważniejsze do sprawdzenia to kompetencje zarządu, potencjał produktu, konkurencja i oczywiście wielkość rynku zbytu. Miłym bonusem w przypadku takich spółek jest też dotacja unijna. Wycena będzie zależała od rynku zbytu, ryzyko duże więc i spodziewane zyski muszą być ogromne.

Spółki w tej kategorii które uważam za ciekawe: Medicalgorithmics, Mabion, Voxel, Synektik


Oczywiście niektóre spółki pasują do obu kategorii bądź z trudem do którejkolwiek. Wszystko to jest umowne i zależy od interpretacji, taka jest moja i taką prezentuję. Sam podział ma tylko ułatwić i podzielić pewne rzeczy, nie będę się go sztywno trzymać. W końcu każda spółka jest inna, więc i każda analiza musi być "skrojona" indywidualnie.

Jeśli Waszym zdaniem przegapiłem jakieś ciekawe spółki które spełniają moje kryteria, to dajcie znać w komentarzach, może dołączę je do listy :) 

I na koniec wstępna lista z kolejnością analiz na najbliższy czas: Mabion, LPP, Voxel&Synektik, Wawel&Mieszko, Apator&Sonel, Magellan, Neuca


Jak tylko ostatecznie uporam się z sesją to biorę się za Mabionek. I tak to już za długo trwa ale mam nadzieję że jakoś przeżyjecie :)

6 komentarze:

 1. Bardzo fajnie pogrupowałeś te spółki, podoba mi się taki podział. Dobrym pomysłem jest też analizowanie razem par ( jak Wawel i Mieszko ).
  Czekam na pierwsze analizy spółek i powodzenia w prowadzeniu bloga :)
  pozdrawiam
  Ann

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam, czy na chwilę obecną można jeszcze rozważać EUCO jako spółkę rozwojową? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć,
   Trochę mi zeszło z odpowiedzią ale nawał pracy mam ;) Ogólnie EUCO jeszcze nie analizowałem, ale pobieżnie spoglądając na wyniki mamy mocną zadyszkę jeśli chodzi o przychody - trzeba by przeczytać w raporcie czym to spółka tłumaczy. Długoterminowo lecą też powoli marże, ale wiadomo że świetnej rentowności nie da się utrzymać w dłuższym terminie. Póki co jak dla mnie EUCO nadal jest jednak rozwojowe, jednak zastrzegam że tylko pobieżnie zerknąłem na wyniki na bossie i żeby cokolwiek więcej wnioskować należy zajrzeć do raportu i zbadać sprawę przychodów.

   Usuń
  2. Witam, dzięki za odpowiedź. Przeglądałem raporty kilkakrotnie, bo obserwuję spółkę już od dłuższego czasu :) Problemem jest fakt, że o spółce mało kto pisze, jak np. o PGNiG można przeczytać sto tysięcy stron, tak o EUCO wiele nie ma, a mnie też się wydaje, że jeszcze będzie się rozwijać - choćby ze względu na wejście do takiej Rumunii, o ile konkurencja ich nie wykończy (i o ile jakaś w ogóle jest, bo tak jak mówię, brak danych o rumuńskim rynku odszkodowań). Pozdrawiam

   Usuń
  3. No wiesz, PGNiG a EUCO to totalnie inna liga ;) Jak się uda to EUCO machnę na blogu, albo na SW w ramach omówienia. Także cierpliwości :D

   Usuń
 3. Śpicie w nocy zaniepokojeni zaliczenia? * Jeśli szukasz pieniędzy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej? * Szukasz pożyczki
  realizacji dużych projektów?

  Roswitha G. Allen Finanse i Kredyt Inca.

  Ubiegać się o pożyczki na 3% stopy procentowej.

  W przeciwnym przypadku skontaktuj się z nami poprzez e-mail: (tombradinvestment@gmail.com)

  OdpowiedzUsuń